جمعه, 01 آذر 1392 ساعت 19:50

پهلوانان

نمره شما
(2420 رای)
پهلوان پوریای ولی، با تیزهوشی و همکاری شاگردانش: پهلوان یاور، پهلوان صفی و پهلوان مفرد، در مقابل مکر و حیلۀ اسکندرخان، داروغۀ طماع، حریص و جاه‌طلب شهر، ایستادگی و مبارزه می‌کند.

داستان این مجموعه در شهر خوارزم، از شهرهای خراسان قدیم، در قرن هشتم هجری قمری می‌گذرد. شخصیت اصلی این قصه‌ها، پهلوان محمود قتالی خوارزمی، ملقب به پوریای ولی، شاعر، عارف و ورزشکار نامی ایران‌زمین است. او دارای شغل آهنگری بوده و ضمناً صاحب و اداره‌کنندۀ تنها زورخانۀ شهر نیز هست که در آنجا آداب و اخلاق جوانمردی و پهلوانی و فنون کُشتی را به شاگردان خود می‌آموزد. زورخانه به نام پهلوان حیدر خراسانی، جد پهلوان پوریای ولی است که مکان قابل احترامی در نظر همگان بشمار می‌آید. پوریای ولی در آنجا به شاگردانش رسم جوانمردی و معرفت را می‌آموزد. او به آنها می‌آموزد شرط اول پهلوانی، آزادگی است، نه خدمت به ظالم؛ داشتن مقام و منصب در مرام پهلوانی نیست. با ارزش‌ترینِ چیزها، ذات انسان است و...

پوریای ولی گفت که صیدم به کمند است
از همــت داوود نبی، بخــت بلنـــد است

افــتادگی آمـــوز، اگـــر طالب فیــــضی
هرگز نخـورد آب، زمیــنی که بلند است

در میان این شاگردان، سه جوان یعنی یاور، صَفی و مُفرد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. یاور، مثل پوریا در کار آهنگری است. صفی که سابقاً از لشگریان حاکم بلخ بوده، به کار نمدمالی مشغول است. مفرد نیز که قبلاً عیاری می‌کرده، اکنون در میدان شهر سلمانی راه انداخته است. پوریا با کمک آنها به مبارزه علیه ظلم و بیدادگری حاکم و داروغۀ زورگوی شهر می‌پردازد.

تیمور و سایر گَزمه‌ها زیر نظر اسکندرخان، داروغه و رئیس گزمه‌های شهر، کار می‌کنند. گزمه‌ها به دستور اسکندرخان از هر فرصتی استفاده کرده، دائم از مردم زورگیری می‌کنند و آنها را به هر دلیلی تحت فشار قرار می‌دهند.

مجموعۀ «پهلوانان» در سه سری 13 قسمتی به تهیه‌کنندگی شرکت «حرکت کلیدی» در مرکز پویانمایی صبا تولید شده است. مهرداد شیخان در 5 قسمت این مجموعه در بخش کارگردانی آن همکاری کرده است.

جوایز و افتخارات این مجموعه در سومین جشنواره بین‌المللی تلویزیونی جام جم:
جایزه برترین کارگردان مجموعه و سریال (سیاوش زرین آبادی)

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: سیاوش زرین آبادی
 • نویسنده: سیاوش زرین آبادی
 • انیماتور: حمید برزویی، اهورا شهبازی، باقر بهرام شتربان، ابراهیم موحدی، وحید رضایی، کاظم میراحمدی، محمدرضا کاشف، وریا نیک منش، علی حسین‌خان، حمیدرضا شریعت، حسن روح الامینی
 • موسیقی: سعید انصاری
 • تکنیک: دو بعدی
 • تعداد قسمت: 39
 • مدت: 35 دقیقه‌ای
 • کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
 • تهیه شده در: مرکز پویانمایی صبا

رسانه

نظرهای شما (328 نظر)

 • شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 18:50 ارسال شده توسط A.Y یازده ساله از شهریار

  کارتون خیلی قشنگی است اما در سری جدید این سریال شاهد خشونت هایی می شویم که مناسب کودکان نیست و کمی ترسناک است.

 • جمعه, 26 مرداد 1397 ساعت 12:35 ارسال شده توسط مهسا اعتمادی * ۸ ساله * کازرون

  ممنون میشم اگه کارتون پهلوانان قطع نشه و ادامه پیدا کنه

 • پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 16:33 ارسال شده توسط مریم شیرینی 12 ساله از تهران

  سلام
  لطفا کارتون پهلوان پوریا رو دوباره پخش کنید.
  بسیار کارتون خوب و عالی و پر محتواست ما خانوادگی عاشقشیم و می بینیم.لطفا پخشش و قطع نکنید.خیلی خیلی بهتر از کارتون های خارجی بی محتواست.

 • پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 16:31 ارسال شده توسط دهقانی 37 شیراز

  سلام
  به جرات میگم که بهترین انیمیشنی بود که تا به حال دیده بودم
  خواهش میکنم ادامه بدین

 • شنبه, 20 مرداد 1397 ساعت 19:11 ارسال شده توسط رسول جلالی جلال ابادی

  با عرض سلام و خسته نباشید به تمام افرادی که به ساخت این انیمیشن کمک کرده اند این انیمیشن هیچ وقت تکراری نمی شود و برای تمام افراد در رده سنی های مختلف جذاب و شیرین است من از آقای زرین ابادی خواهش میکنم که این انیمیشن را تا جایی که امکان دارد ادامه دهند با تشکر

  ومن الله توفیق

 • پنج شنبه, 11 مرداد 1397 ساعت 16:34 ارسال شده توسط شیدخت بهلول-39 ساله - تهران

  سریال پهلوانان هم برای بچه ها و هم برای بزرگترها سرگرم کننده و آموزنده است . تبریک به صبا برای تولید چنین کارتون ارزشمندی.

 • یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 16:03 ارسال شده توسط محمدجواد اصفهان

  عالیه خواهشا قسمت های جدیدش را هم بگذارید

 • شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 03:44 ارسال شده توسط مرضیه سادات ال ایوب

  سلام خسته نباشید میگم به سازندگان کارتون فوق العاده ی پهلوانان .این کارتون ترکیب عالی ای از شخصیت پردازی فوق العاده طنز تیزهوشی و قدرت و زیبایی است که به وجود مولا علی مزین شده واقعا خدا قوت از اینکه نام مولا علی رو زنده میکنید

 • جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 16:38 ارسال شده توسط جعفر مختاری ۲۰ ساله از تهران

  باسلام. بابت پخش سری جدید کارتون زیبای پهلوانان خیلی ممنونم. از سازندگان این کارتون جذاب و آموزنده تشکر می کنم و امیدوارم بیش تر از این شاهد تهیه کارتون های اصیل ایرانی و آموزنده باشیم.

 • سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 15:55 ارسال شده توسط محمدنژاد، 19،اصفهان

  سلام،خداقوت.پهلوانان یک پویانمایی بسیار عالی وآموزنده،ازموسیقی شروع وپایانش وریتم هماهنگ باتصاویروآهنگ هایی که درطول برنامه متناسب باموقعیت های:ورزش زورخانه ای، فرار، خنده دار، موقعیت های حساس و... گرفته تاموضوعات وجزئیاتی که بهش پرداخته می شودمثل آرامش پهلوان پوریا،یاعلی مددهایی که درمواقع سختی گفته می شود،ویژگی های شخصیتی هرکدام از یاران پهلوان که یک سری ازویژگی های اخلاقی را نهی ویک سری راتشویق می کند،سبک زندگی اسلامی واقعی که شادوراحت وگره گشاست،شوخی هاونکات طنزآن،سبک آن که جدیداست ویک بعدی وحوصله سربر، کندنیست، نزدیک به انیمیشن های خارجی است وحتی جاهایی بهتر،عالیتر،پرنشاط تر(البته ملاک انیمیشن های خارجی نیست بلکه قابل باوربودن شخصیت هاودادن حس خوب به مخاطب است).ما ازکوچکترین مان تاحتی پدرومادرم ازآن لذت می بریم وازنکاتی که آموزش می دهداستفاده می کنیم.امایک نکته این که:چندقسمت اخیرتقریباازقسمت9به بعدفصل3مثل توبه تیمورباقسمت های اولیه فصل مثل آهنگری یاورکه ایام عیدپخش شدانگارکمی متفاوت شده وسبکش تغییرکرده،انگارسریع ترپیش می رودوبه بعضی صحنه هاحالت مصنوعی داده، می شودبررسی کنیدودوباره به همان سبک طبیعی بسازید؛بازهم اززحماتتان تشکرمی کنیم وخداقوت می گوییم ومنتظرقسمت های بعدی این پویانمایی هستیم،بسیارممنون.

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.