چهارشنبه, 20 آذر 1392 ساعت 16:31

لذت دانایی

نمره شما
(829 رای)
مجموعۀ «لذت دانایی» یک مجموعۀ آموزشی است که در آن نحوۀ چگونگی عملکرد دستگاه‌های مختلفی که در اطراف ما هستند و یا موتورهای ساده‌ای که کاربردهای پیچیده دارند را به ما می‌آموزد.

این مجموعه با صدای «کیکاووس یاکیده» مفاهیم و واژه‌های دشوار را به زبان آسانی برای ما بازگو می‌کند به نحوی که بتوانیم این مطالب را به خوبی یاد بگیریم. مطالبی چون نحوۀ کار موتور جت، فیلم سیاه و سفید، فیلم رنگی، دوربین عکاسی، چرخ گوشت، ترازو، ریزپردازنده، تلفن، مخزن تخلیۀ آب و بسیاری مطالب دیگر که یادگیری آن برای ما مفید است. قابل درك بودن معانی واژه‌ها، لذت دانستن را به ما می‌چشاند.

این مجموعه در 200 قسمت 4 دقیقه‌ای برای گروه سنی نوجوان تولید شده است.

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: روانبخش صادقی
 • نویسنده: روانبخش صادقی
 • انیماتور: پوپک نوید
 • تکنیک: سه بعدی کامپیوتری
 • تعداد قسمت: 16
 • مدت: 5 دقیقه‌ای
 • کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
 • سال ساخت: 1386
 • تهیه شده در: مرکز پویانمایی صبا

نظرهای شما (368 نظر)

 • جمعه, 06 مهر 1397 ساعت 21:21 ارسال شده توسط Mahtab

  سلام (:

  من همون *❤✿✿✿(مهتاب)✿✿✿❤* قدیمی هستم فقط از این به بعد اسممو به انگلیسی مینویسم،امیدوارم یادتون باشه منو...

  ~متاسفانه به دلایلی "مجبورم" از تمام گروه هایی که عضوم انصراف بدم و تمام گروه هامم به جز برندگان کوچک حذف کردم!~

  +اگه خواستین باهام بحرفین بیاین به گروهم= برندگان کوچک

  پ.ن: لطفاً بابت انصرافم از گروه ازم ناراحت نشو آجی ستاره ):

 • یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 21:00 ارسال شده توسط طاهره اسماعیلی 39 ساله از اصفهان

  سلام جهت یابی ها تو برنامه لذت دانایی ایراد علمی داره مثلا در روش عقربه های ساعت عقربه کوچک جهت جنوب را نشان میدهد نه شمال. این برنامه را دیگه پخش نکنید.

 • شنبه, 04 فروردين 1397 ساعت 21:47 ارسال شده توسط 2_pac_Shakur

  برنامه ی خوبیه تازه باید به اون دوستی که گفته میخ رو سعی کنید رو آب نگه دارید متاسف بود!
  چون اونجا نگفته میخ گفته سوزن رو روی برگ بزارید.

 • سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 21:28 ارسال شده توسط شایان حسین زاده ۶ ساله اهواز

  سلام با تشکر از شما لطفا راهنمایی کنید موزیگ متن لذت دانایی
  را چطور دانلود کنم. ممنون

 • یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 15:10 ارسال شده توسط مهران افشار

  واقعا متاسف شدم
  هیچکدومتون سواد جهت یابی نداشتین ببینین این قسمت جهت یابی چقدر اشتباه داشت توضیح میداد.... شصت نفر ادم هستین... بعد طرف میگه میخ رو بزارین رو اب سعی کنین نره پایین!!!!! چطور سعی میکنین شما؟
  سر ظهر اگر روتونو به افتاب بگیرین میشه شمال...

 • شنبه, 27 آبان 1396 ساعت 15:52 ارسال شده توسط یوکیموراعــ^-^مهـ

  معتاب :/ بی خرد -_-
  من کیم؟:/
  صد سالع نمیام -_-
  عزت بزرگترم 8-8
  حالع بگو
  راستی ت قعرمانان تنیس نیز بودم:/
  خواعر شیراشی
  .... یوکیمورا :}
  بوچ تا بعد :/

 • پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 16:15 ارسال شده توسط احمدرضا زندباف ۱۸ دهدشت

  ببخشین دوستان؛
  کسی میدونه اسم اهنگ متن برنامه ی لذت دانایی چیه؟

 • جمعه, 05 آبان 1396 ساعت 19:06 ارسال شده توسط علي قديمي 10 ساله از نوشهر

  من كارتون لذت دانايي رو خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي خيلي دوست دارم.

 • سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 17:54 ارسال شده توسط *❤✿✿✿( مهتاب )✿✿✿❤*سرگروه برندگان کوچک*

  ^.^❤سـَـعــــلـــآآآآآآآآآآآم مـلـت❤^.^
  سـعـلام آجـی ستاره
  من بعد از قرنی برگشتم ببخشید که نبودم):
  دلم یه دنیا برای همه تنگ شده بود...❤^-^
  ❤✿...لطفا به گروهم توی برنامه برندگان کوچک بیاید...✿❤

 • دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 10:45 ارسال شده توسط لطیفه

  علی اکبر دهخدا

  دهخدا ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار و شاعر ایرانی است. همزمان با آغاز مشروطيت، دهخدا با همکاري مرحوم جهانگيرخان و مرحوم قاسم خان، روزنامه معروف صور اسرافيل را منتشر کرد. مقالات طنز آميز دهخدا به خاطر آنکه به زبان مردم کوچه و بازار نوشته شده و به خدمت همان مردم در آمده بود و دردها و نيازهاي آنان را باز مي گفت در قلب مردم نفوذ بسيار کرده بود و خوانندگان بسيار داشت.
  علی اکبر دهخدا
  علی اکبر دهخدا در سال 1257 در تهران متولد شد. پدرش «خانباباخان» که از ملاکان متوسط قزوین بود، پیش از ولادت دهخدا از قزوین به تهران آمد و در این شهر اقامت گزید. علی اکبر دهخدا تحصیلات قدیمی را نزد «شیخ غلامحسین بروجردی» آموخت. بعدها به مدرسه علوم سیاسی رفت. پس از پایان تحصیل به خدمت وزارت امور خارجه در آمد. علامه دهخدا در سال 1281 با «معاون الدوله غفاری» که به وزیر مختاری ایران در کشورهای بالکان منصوب شده بود به اروپا رفت و حدود دو سال و نیم در اروپا و بیشتر در وین اقامت داشت.

  فعاليتهای دهخدا:
  همزمان با آغاز مشروطيت، دهخدا با همکاري مرحوم جهانگيرخان و مرحوم قاسم خان، روزنامه معروف صور اسرافيل را منتشر کرد که از جرايد بنام و مهم صدر مشروطيت بود. جذاب ترين قسمت اين روزنامه يک ستون طنز بود که تحت عنوان «چرند و پرند» به قلم علامه دهخدا و با امضاي «دخو» نوشته مي شد. سبک نگارش اين ستون در ادب فارسي بي سابقه بود و مکتب جديدي را در عالم روزنامه نگاري و نثر معاصر فارسي پديد آورد.

  دهخدا با شجاعت و جسارت تمام همه مفاسد اجتماعي و سياسي آن روزگار را با روش طنز در آن مقالات منتشر مي کرد. علی اکبر دهخدا يکي از بنيانگذاران طنز ايران است. مقالات او آتش در جان مستبدان و درباريان مي انداخت.

  نمونه اي از طنز دهخدا، اين بزرگ مرد سياست و فرهنگ ايران را مي خوانيم:
  گفت: نخور! عسل و خربزه با هم نمي سازند، و خورد. يک ساعت ديگر، طرف را ديد مثل مار به خودش مي پيچيد. گفت: نخور! اين دو با هم نمي سازند. گفت: حالا که اين دو با هم ساخته اند که من را از ميان بردارند.

  مقالات طنز آميز دهخدا به خاطر آنکه به زبان مردم کوچه و بازار نوشته شده و به خدمت همان مردم در آمده بود و دردها و نيازهاي آنان را باز مي گفت در قلب مردم نفوذ بسيار کرده بود و خوانندگان بسيار داشت. صور اسرافيل مهمترين روزنامه دوره اول مشروطيت در ايران بود.

  پس از درگذشت «مظفرالدين شاه» و به روي کار آمدن«محمد علي ميرزا» و مخالفت وي با مشروطيت و آزاديخواهان به دستور وي مجلس به توپ بسته شد و جمعي از آزاديخواهان تبعيد و دستگير شدند و دهخدا که جز گروه آزاديخواهان بود به پاريس تبعيد شد. علامه دهخدا در آنجا و سپس در سوئيس به انتشار مجدد روزنامه صوراسرافيل دست زد. هر نسخه آن به گوشه اي از دنيا مي رفت و مرکز نشر صوراسرافيل، به مرکز مراجعات ايرانيان مشروطه طلب تبديل شده بود.

  پس از تبعيد محمد علي ميرزا، علی اکبر دهخدا به استدعاي مشروطه طلبان به ايران آمد و به عنوان نماينده به مجلس شوراي ملي راه يافت. در دوران جنگ جهاني اول، دهخدا در يکي از روستاهاي چهارمحال بختياري ايران سکونت داشت و پس از پايان جنگ به تهران بازگشت و از امور سياسي کناره گرفت و به کارهاي علمي و فرهنگي مشغول شد و تا پايان عمر پر ثمر خويش، به مطالعه و پژوهشهاي خود ادامه داد.

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.