دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 13:20

سلمان فارسی

نمره شما
(31 رای)
سلمان فارسی، یار دیرین پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله، افتخاری است برای ما ایرانیان، چرا که در تمام مدت آشناییش با ایشان، وفاداری خود را به او و اهل بیتش علیهم‌السلام ثابت کرد. داستان زندگی او جالب و دیدنی است.

پیش از اسلام، در شهر جی در فارس، در یک خانوادۀ اشرافی پسری متولد شد که او را روزبه نامیدند. او در کودکی با تنها خواهر بزرگترش پوران‌دخت بازی می‌کرد، زیرا سایر کودکان اطراف، برای آنها کار می‌کردند و از طبقۀ اجتماعی پایین‌تری برخوردار بودند. پسرکِ اشراف‌زاده، از همان کودکی انسانیت را درک می‌کرد و از این اختلاف طبقاتی بیزار بود. در آن زمان آنها به دین زرتشت اعتقاد داشتند و خداوند یکتا را با نام اهورا مزدا می‌شناختند. روزبه که اکنون جوانی برومند شده، پس از آشنایی با مسیحیان به دین مسیحیت می‌گرود؛ اما وقتی پدرش به این راز پی می‌برد عصبانی شده و او را به سیاهچال می‌افکند. روزبه با مشقت بسیار از آنجا فرار کرده و در جستجوی حقیقت سفر خود را آغاز کرده و به سمت شام (سوریه کنونی) می‌رود. سپس از آنجا به موصل، بعد به نصیبین، عموریه و وادی‌القری رفته تا اینکه در یثرب و مکه به نزد پیامبر گرامی اسلام(ص) شرف‌یاب می‌شود. او که اکنون کمال حق را در سیمای پیامبر اسلام(ص) جلوه‌گر می‌بیند به دین اسلام ایمان می‌آورد. از آن پس روزبه، نام خود را به سلمان تغییر داده و چون یک ایرانی بود به سلمان فارسی شهرت پیدا می‌کند. او که یک دانش‌آموخته بود، چندین بار از علم خود برای کمک به مسلمانان استفاده کرده و باعث می‌شود در نبردهایی که پیش رو داشتند بتوانند پیروزی را از آنِ خود کنند. چند سال بعد از وفات پیامبر(ص) و پس از براندازی حکومت یزدگرد در ایران، سلمان به عنوان دومین اُستاندار حکومت اسلامی به مدائن که سرزمینی شامل هفت شهر بود فرستاده می‌شود و ایرانیان نیز مقدم او را گرامی داشته و از بازگشت او استقبال می‌کنند. سلمان فارسی در همان شهر از دنیا رفت و حضرت علی(ع) پیکر بیجان او را غسل داده و کفن نمود و در همانجا دفن کرد.

مجموعۀ «سلمان فارسی» در گروه پویانمایی سیمای خراسان رضوی برای گروه سنی کودک تولید شده است.

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: سهیلا پژندبیرجندی
 • نویسنده: فریدون کوثری
 • انیماتور: اکرم کریمی، زهره وجدانی، حبیبه یوسفی، فائزه روح‌بخش، مهتدی ناظمی
 • موسیقی: یوسف نیک‌پور
 • تکنیک: دو بعدی
 • تعداد قسمت: 8
 • مدت: 12 دقیقه‌ای
 • کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
 • سال ساخت: 1389
 • تهیه شده در: سیمای خراسان رضوی

نظرهای شما (3 نظر)

 • چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 08:50 ارسال شده توسط اصفهان

  سلام
  بخاطر تهيه و پخش برنامه سلمان فارسي از شما تشكر مي كنيم. خواهش مي كنم از اين سبك برنامه ها بيشتر تهيه شود تا بچه ها و نوجوانان با شخصيت هاي خوب و مذهبي و مثبت آشنا شوند و روحيه مثبت انديشي و باورهاي خوب در آنها تقويت شود.
  هر چه بچه ها برنامه هاي خوب ببينند روحيه خوب و مثبت در آنها تقويت مي شود و هرچه خشونت و زد و خوزد ببينند روحيه خشونت در آنها تقويت مي شود. پس شما كه توان توليد برنامه هاي خوب و بدون خشونت را داريد خواهش مي كنيم از اين برنامه ها تهيه كنيد و كارتون هاي خشن و دعوا و جنگ نگذاريد. چون بچه ها با ديدن جنگ و ضرب و شتم يكديگر روحيه خشونت طلبي در آنها تشديد مي شود اما اگر برنامه هاي فرهنگي و مهرباني و صداقت و نوع دوستي را ببينند روحيه محبت و نوع دوستي در آنها تقويت مي شود. پس چه بهتر كه برنامه هاي خوب و مثبت ببينند. با تشكر

 • سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 13:09 ارسال شده توسط منيژه طباطبايي اصفهان

  باسلام و عرض احترام
  با سپاس بي كران از دست اندركاران اميدوارم راهتان پويا و مستمر باشد
  بسيار لذت بردم
  خداوند خيركثير نصيبتان كند

 • جمعه, 29 دی 1396 ساعت 13:22 ارسال شده توسط مهدی کارجو 9 ساله از رشت

  عالیه لطفاً از این جور برنامه ها بیشتر پخش کنید.

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.