شنبه, 11 آذر 1391 ساعت 22:14

بره ناقلا

نمره شما
(5893 رای)
«بره ناقلا» با نام اصلی Shaun the sheep از انيميشن‌های محبوب كودكان و حتی بزرگسالان است. شخصيت اصلی اين انيميشن كه گوسفندی زبل و باهوش است، در هر قسمت برای كمك به دوستانش از هوش و استعداد خود استفاده می‌كند و اين مسأله سبب خلق اتفاقات جذاب و كميك می‌شود.
مجموعه انيميشن «شاون گوسفند» كه با نام بره ناقلا از شبکه پخش می‌شود، يك مجموعه انگليسی است كه به صورت تك فريم تهيه شده و شهرت بين‌المللی دارد. نه فقط كودكان و نوجوانان، بلكه تماشاگران بزرگسال تلويزيون هم از بينندگان كار‌های بانمك اين گوسفند سفيد و بقيه دوستانش هستند.
تهيه‌كننده اين مجموعه، شركت انيميشن‌سازی آردمن انيميشن است كه به واسطه توليد مجموعه تلويزيونی «والاس و گروميت» (كه نسخه سينمايی آن موفق به دريافت جايزه اسكار بهترين انيميشن سال شد و فروش بالايی در جدول گيشه نمايش سينماهای جهان داشت)‌ شهرت زيادی در كشورهای ديگر جهان دارد. اين شركت معتبر انيميشن‌سازی مجموعه شاون شيپ را با همكاری دو شركت فيلمسازی آلمانی تهيه و توليد كرده است. سازندگان اين مجموعه می‌گويند ماجراجويی‌های آن از دل قصه فيلمنامه والاس و گروميت بيرون آمده است. در حقيقت، در يكی از اپيزودهای والاس و گروميت، شخصيت شاون به عنوان شخصيت محوری ظاهر شد. اين اپيزود با استقبال بالای تماشاگران تلويزيون انگلستان روبه‌رو شد و در نظرخواهی‌ها، عموم تماشاگران سوالات زيادی درباره اين گوسفند مطرح كردند. گفته می‌شود همين مسأله، مسئولان یکی از شبکه‌های انگلستان را به فكر توليد مجموعه انيميشنی مستقلی انداخت كه اين حيوان ساكت اما بازيگوش، شخصيت اصلی آن باشد و دست به يك‌سری ماجراجويی‌های خنده‌دار بزند.

اولين اپيزود شاون شيپ، مارس 2007 روی آنتن رفت و مورد توجه فراوان تماشاگران قرار گرفت. از همان ابتدا مشخص بود اين مجموعه با استقبال و موفقيت فراوانی همراه و اپيزودهای زيادی از آن تهيه و پخش خواهد شد. در ميانه نمايش فصل اول شاون شيپ، تهيه‌‌كنندگانش كار توليد فصل دوم آن را آغاز كردند. دو فصلی كه از اين مجموعه كمدی ماجراجويانه روی آنتن رفت، شامل 80 اپيزود می‌شود. آخرين اپيزود مجموعه، اواخر سال 2010 به نمايش درآمد.

تهيه‌كنندگان شاون شيپ می‌گويند شبكه‌های تلويزيونی بيش از 180 كشور جهان آن را برای نمايش و پخش خريداری كرده‌‌اند. اين مجموعه الهام‌بخش بسياری از برنامه‌سازان تلويزيونی در كشورهای مختلف، برای توليد يك سری مجموعه مستقل بوده است. خط اصلی قصه مجموعه در يك مزرعه آرام اتفاق می‌افتد و تعدادی گوسفند سر به زير (كه گاهی اوقات كارهايشان حتی احمقانه به نظر می‌رسد)‌ و در رأس آنها شاون، شخصيت‌های اصلی قصه هستند. البته آدم‌ها هم در اين مجموعه حضور دارند و به نقش‌آفرينی می‌پردازند، اما گوسفندها حرف اصلی را در اين مجموعه می‌زنند. شاون شيپ با آن كه گوسفند است، ولی مثل آدم‌ها رفتار می‌كند و از خود خلاقيت و هوش ارائه كرده و به نمايش می‌گذارد. موقعيت كلی فضای مزرعه (و همچنين اپيزودهای مختلف مجموعه)‌ يك موقعيت كمدی است و تضادهايی كه بين شخصيت‌های قصه با يكديگر (و همچنين محيطی كه در آن زندگی می‌كنند)‌ رخ می‌دهد، باعث خلق يك كمدی خاص و شاد می‌شود. وظيفه شخصيت شاون اين است كه تا پيش از پايان هر اپيزود ـكه مدت زمان زيادی طول نمی‌كشدـ اين تضاد را به شكلی منطقی حل كند و اوضاع را به صورت عادی و معقول درآورد.
 
به گفته منتقدان تلويزيونی، اپيزودهای شاون شيپ تلفيقی از كمدی معروف بزن و بكوب (اسلپ استيك)‌ و كمدی‌های كلاسيك صامت دنيای سينما هستند. اين تلفيق با سبك خاص شركت فيلمسازی آردمن درهم آميخته شده و مجموعه انيميشن كمدی ويژه‌ای به بينندگان خود ارائه می‌كند. ديالوگ و گفت‌وگويی در طول اپيزودها وجود ندارد و حتی شخصيت‌های انسانی قصه هم حرفی به زبان نمی‌آورند. همين نكته است كه شباهت انكارناپذير شاون شيپ با كمدی‌های كلاسيك سال‌های اول اختراع سينما (و البته مستر بين)‌ را به نمايش می‌گذارد. در غيبت ديالوگ، اين علائم و نشانه‌ها و حركات خاص و بانمك شخصيت‌های مجموعه است كه به بيان احساسات و عواطف اين شخصيت‌ها می‌پردازد و حس و حال درونی و روحيه آنها را آشكار می‌كند. موسيقی‌ متن ريك ريوز هم (كه حالا شهرت زيادی پيدا كرده) به كمك فضای كلی قصه می‌آيد تا احساسات شخصيت‌های حيوانی و انسانی مجموعه، بهتر ارائه شود.
 
پخش مجموعه «شاون شيپ» هم با استقبال بالای تماشاگران روبه‌رو شد و هم نقدهای مثبت عموم منتقدان را به همراه داشت. اكثر منتقدان با الفاظی مثل «گرم و خيره‌كننده» و «بی‌نظير و عالی» به استقبال آن رفتند. چارلز آرتور، معروف‌ترين منتقد تلويزيونی انگلستان از شاون شيپ به‌عنوان مجموعه‌ای اسم برد كه با بهره‌گيری از سبك كلاسيك شركت آردمن، باعث می‌شود تمام مدت نمايش آن با صدای بلند بخندد و منتقد گاردين نوشت اين مجموعه بچه‌های چهار‌تا هفت ساله را ميخكوب ماجراجويی‌های جذاب خود می‌كند.

تضاد نهفته در شخصيت اصلی اين انيميشن يكی از مهم‌ترين عوامل محبوبيت آن است. اين كه بره‌ای زيرك و باهوش باشد هم جذاب است و هم بديع و تازه. بيشتر انيميشن‌های محبوب دنيا برای شخصيت‌های خود به ويژگی‌های آرمانی و تا حدودی دست نيافتنی همچون قدرت و نبوغ متكی هستند تا به كمك آنها بتوانند مخاطب را همراه كنند. اين خصوصيات بيشتر به شخصيت‌های خاص و برتر تعلق دارند. حال اگر يكی از اين ويژگی‌ها مثلاً هوش در موجودی ظاهر شود كه در واقعيت فاصله بسياری با آن ويژگی دارد، تضاد حاصل شده نه تنها موقعيتی كميك ايجاد می‌كند، بلكه باعث جذابيت و محبوبيت بيشتر شخصيت نيز می‌شود. دليل اين ادعا را می‌توان به روشنی در شخصيت اصلی انيميشن بره ناقلا ديد.
تقابل گوسفند باهوش با گوسفندان ساده گله سبب تمايز اين انيميشن با نمونه‌های ديگر شده است. هر بار كه شان، شخصيت اصلی قصد دارد با كمك دوستانش كاری كند حماقت آنها سبب می‌شود تلاش‌ها و ايده‌‌هايشان بی‌نتيجه و بد از كار در آيد و اين مسأله باعث به وجود آمدن جذابيت در داستان می‌شود. بره ناقلا، انيميشنی كميك است با شخصيت‌هايی متفاوت و دوست داشتنی كه توانسته با كمك داستان پردازی قوی به محبوبيتی چشمگير نائل شود.
با بررسی شخصيت‌های مثبت و منفی در انيميشن بره ناقلا به نكات جالبی بر می‌خوريم. فيلمنامه‌نويس با قرار دادن حماقت در مقابل زيركی، به روايت داستان می‌پردازد. در واقع اين صفات نوعی ويژگی شخصيتی محسوب می‌شوند و نمی‌توان آنها را به صورت كلی مثبت يا منفی قلمداد كرد.
وجود شخصيت‌های مثبت و منفی در بيشتر موارد باعث تقابل خير و شر می‌شود و داستان نيازمند جديت و در صورت لزوم المان‌هايی طنزآميز است، اما وقتی شخصيت‌ها از اين وضعيت مثبت و منفی يا تيره و روشن خارج می‌شوند و در يك حالت سيال قرار می‌گيرند و می‌توانند نقش‌های متفاوت به خود بگيرند، حتی صفاتی همچون حماقت و ساده‌لوحی كه در ذات خود، بار منفی دارند می‌توانند در وجود شخصيت‌هايی از اين دست، دوست داشتنی و محبوب به نظر برسند. در واقع اين شخصيت‌های سيال توانايی بسياری برای قرار گرفتن در موقعيت‌های فانتزی و كميك دارند. بعلاوه تقابل حماقت و زيركی همچون تقابل حماقت با حماقت در انيميشنی مانند پت و مت و نمونه‌هايی از اين نوع می‌تواند مخاطب را در حد بالايی سرگرم ‌كند.

در اين انيميشن با كشمكش‌ها و گره‌هايی به ظاهر ساده روبه‌رو هستيم، اما وقتی شخصيت‌ها به عنوان يك گوسفند با آن روبه‌رو می‌شوند، قضيه پيچيده و مبهم به نظر می‌رسد. مثلاً در يكی از قسمت‌های اين مجموعه می‌بينيم كه گوسفندان با ديدن بادبادكی به وحشت می‌افتند، اما وقتی شاون را در تلاش برای گرفتن بادبادك می‌بينند ديگر ترسی ندارند و در به دست آوردن بادبادك به او كمك می‌كنند. شايد اين موضوع بظاهر گره و معمايی ساده به نظر برسد، اما ديدن تلاش گوسفندان و همراه شدن با آ‌نها به عنوان يك گوسفند، نه تنها نشانی از سادگی در موضوع ندارد، بلكه تجربه‌ای متفاوت و جذاب است.
جالب اين است كه تعليق و انتظار برای حل معما در اين مجموعه نيز بار طنز دارد. بيشتر مواقع نقشه‌ها و تدابير شاون با حماقت و سادگی گوسفندان ديگر نقش برآب می‌شود و مخاطب با علم به اين كه دليلی برای حل معماهای داستان وجود ندارد از ديدن سادگی گوسفندان گله و تلاش به ثمر نرسيده شاون برای رسيدن به اهدافش لذت می‌برد. در اين ميان اگر هم موفقيتی حاصل شود ديدنی و شيرين است.

 عناصر دراماتيك داستان با دقت و در تناسب با شخصيت‌ها و حال و هوای انيميشن انتخاب شده‌اند، طوری كه نمی‌توان ايرادی به آن وارد دانست. اين دقت در پرداخت عناصر مختلف داستان به راحتی با ديدن خود مجموعه نيز قابل درك است. به جرأت می‌شود گفت قسمتی از مجموعه را نمی‌توان يافت كه كسالت‌بار و خسته‌كننده به نظر برسد. فقط كافی است فرصت ديدن مجموعه را داشته باشيم و همراه شخصيت‌ها وارد داستان شويم همين و بعد متوجه می‌شويم نه تنها گذر زمان را حس نكرده‌ايم، بلكه لحظاتی خوب و كميك را نيز همراه تعدادی گوسفند تجربه كرده‌ايم.
تمام شخصيت‌های داستان جايگاه مهمی در پيشبرد قصه دارند، از شاون شخصيت اصلی داستان گرفته تا گوسفند چاق و پرخور گله همه به عنوان يك شخصيت كاملاً باورپذير و واقعی هستند، نه اين كه به عنوان عناصری چيده شده در زمينه كار، روايت‌گر داستان باشند.

ويژگی ديگر، پررنگ بودن وجه سرگرمی مجموعه نسبت به وجه آموزشی آن است. از آنجا كه نمی‌توان گروه خاصی را به عنوان مخاطب اصلی برای مجموعه بر شمرد اين موضوع كه جنبه سرگرمی داستان بر جنبه آموزشی آن ارجح باشد كاملاً منطقی به نظر می‌رسد. در واقع انيميشن بره ناقلا تمام مخاطبان خود را از كودكان گرفته تا نوجوانان و حتی بزرگسالان راضی نگه می‌دارد. توانايی جذب گستره وسيعی از مخاطب می‌تواند تا حدودی به دليل نكات ذكر شده در موفقيت‌های مجموعه در داستان‌پردازی و شخصيت‌پردازی باشد. علاوه بر آن، سرگرم‌كننده بودن داستان نيز در اين موفقيت نقش تاثيرگذاری ايفا می‌كند، بخصوص كه اين سرگرمی با طنز و شوخی نيز همراه است. اما در كنار تلاش برای سرگرم كردن مخاطب، گاهی نكات آموزشی ظريفی را می‌بينيم كه با دقت و وسواس بسيار در مجموعه گنجانده شده تا هم مجموعه را از حالت سرگرمی صرف خارج كند و هم مانع بيان حرف خود به صورت شعارگونه و زننده شود.
 

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: ریچارد گولزووسکی، کریستوفر سدلر
 • نویسنده: جان اسپارکز، جاستین فلچر، کیت هاربر، ریچارد وبر، جو آلن
 • انیماتور: ریچارد گولزووسکی، آلیسون اسنودن، دیوید فاین
 • موسیقی: مارک توماس
 • تکنیک: عروسکی تک فریم (استاپ موشن)
 • کشور سازنده: انگلستان
 • سال ساخت: 2007-2010
 • شرکت سازنده: آردمن انیمیشن

رسانه

نظرهای شما (603 نظر)

 • دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 19:48 ارسال شده توسط حسام ظفری ، ۵ ساله. از مشهد

  سلام ، من این کارتون را خیلی دوست دارم ، لطفا هر روز پخش کنید ، ممنون.

 • یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 15:40 ارسال شده توسط ویدا ملایی رضایی از شهر تهران

  من این برنامه را خیلی دوست دارم و از همه بیشتر سگ نگهبان را دوست دارم.

 • یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 18:17 ارسال شده توسط خانم مرتضوی.تهران.

  لطفا بنویسید هر روز کدوم قسمت از بره ی ناقلارو پخش میکنزد. الان دخترم یه قسمتشو دیده هر روز سراغ همون قسمتو میگیره من نمیدونم چه قسمتی بوده که بتونم از توی نت دانلودش کنم. باتشکر

 • چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 19:02 ارسال شده توسط وجدانی

  سلام این برنامه خوبیه
  ولی امروز ۱۶ اسفند ۹۶ عصر ساعت شش حدودا، یه قسمتی ازش پخش کردید که توش یه موجود فضایی تک چشم بود که اصلا مناسب فرهنگ اسلامی ما نیست
  ممنون میشم حواستون باشه که دیگه اینجور چیزا پخش نشه

 • چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 14:26 ارسال شده توسط سالومه صبری

  الان چهار هفته هست دارید یه قسمت از همین بره ناقلا را پخش میکنید
  یه کم جذاب تر باشید تو پخش کارتون و انیمیشن
  بیخود نیست که بچه ها ماهواره را دوست دارند

 • جمعه, 17 آذر 1396 ساعت 20:42 ارسال شده توسط agahi90.ir

  خیلی کارتون جالبیه خیلی

 • پنج شنبه, 09 آذر 1396 ساعت 18:57 ارسال شده توسط رهام احمدی

  سلام عالی بود

 • سه شنبه, 14 شهریور 1396 ساعت 19:08 ارسال شده توسط ***سعیده سادات***

  این کارتون خیلی قشنگ و جالب و خنده داره.
  لطفا بیشتر پخشش کنید.

 • شنبه, 17 تیر 1396 ساعت 19:27 ارسال شده توسط متین و پریا توکلی ۱۳ و ۶ ساله از پاکدشت

  من و ابجیم بره ناقلا را خیلی دوست داریم لطفا پخش انرا به ۴ بار در روز افزایش دهید

 • یکشنبه, 01 اسفند 1395 ساعت 17:59 ارسال شده توسط پریا شهسوار 10ساله از شیراز

  خیلی قشنگه

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.